Zmiany w profesjach prawniczych c.d.
"W grupie zawodów, których dotyczą zmiany, znajdują się także profesje prawnicze. Niepodjęcie wobec nich jakichkolwiek działań przez resort sprawiedliwości byłoby nierozważne, gdy oczekuje się od innych ministerstw propozycji dotyczących podległych im zawodów" - odpowiedział na te wątpliwości Bełdowski, Przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości.
Według wiceprezesa Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Jacka Treli wprowadzanie zmian może doprowadzić do nierównowagi stron na sali sądowej, gdyż już obecnie czas przygotowania do zawodu prokuratora jest znacznie dłuższy niż czas adwokackiej aplikacji. Jak ocenił wiceprezes NRA: "Włączenie zawodów prawniczych do całego pakietu deregulacyjnego było błędem, cierpi na tym i ten pakiet i zawody prawnicze".
W pierwszym pakiecie deregulacyjnym są też odniesienia do innych zawodów związanych z prawem, m.in. syndyków oraz urzędników sądów i prokuratur. W przypadku syndyków ograniczone mają być koszty dostępu do egzaminu zawodowego, zaś w odniesieniu do urzędników skrócony - z roku do pół roku - zostanie staż urzędniczy. "Jedyny zawód w gestii resortu sprawiedliwości nieobjęty pierwszą fazą deregulacji to profesja tłumacza przysięgłego (...) brane są pod uwagę elementy, które mogłyby ułatwiać dostęp do tego zawodu" - zaznaczył Bełdowski.
(źródlo:rp.pl)