Zmiany w KKW: zniesienie obligatoryjnej obrony w postępowaniu wykonawczym
Zmiany dotyczą m. in. kształtu postępowania skargowego oraz standardu zaskarżalności postanowień sądowych w postępowaniu wykonawczym.
Zmianie ulegnie także katalog przesłanek umożliwiających ubieganie się o uzyskanie przerwy w karze, poprzez wykreślenie z niego przesłanki względów zdrowotnych. W stanowisku do projektu podkreślono, iż może to doprowadzić do sytuacji, gdy problemy zdrowotne osób pozbawionych wolności, które nie mogą być wyeliminowane w ramach więziennej służby zdrowia, nie zostaną przez sąd zakwalifikowane na podstawie nowego, ograniczonego katalogu – tj. ważnych względów osobistych oraz rodzinnych.
Należy również zauważyć, iż zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym obejmują m.in. zniesienie obligatoryjnej obrony w postępowaniu wykonawczym w sytuacji, gdy osoba pozbawiona wolności nie włada językiem polskim. Ponadto, przesłanka bliskości miejsca zamieszkania pozostała wykreślona z katalogu przesłanek branych pod uwagę przy ustalaniu miejsca wykonywania kary pozbawienia wolności.
Projekt został przyjęty przez właściwe Komisje senackie.
źródło: www.hfhr.pl