Z kategorii " nauka do egzaminów"
Mapy myśli
Ucząc się do egzaminów, bardzo często szukamy rozwiązań efektywnych i ekonomicznych przede wszystkim czasowo, w szczególności jeżeli egzamin jest „na dniach”(wersja optymistyczna),albo np. jutro ;)
Mapy myśli- ich twórcą jest Tony Buzan. Współpracuje on z wieloma międzynarodowymi korporacjami takimi jak. General Motors, IBM czy Hewlett-Packard. Z nielinearnych notatek korzystali tacy geniusze jak: Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Michał Anioł, Thomas Edison, Albert Einstein i wielu innych.
Mnóstwo jest pozytywnych stron korzystania z mapy myśli: oszczędność czasu, rozwój inteligencji, bo przecież korzystamy z dwóch półkul, przejrzystość oraz szybsze i lepsze zapamiętanie materiału.
Poniżej prezentuję najważniejsze, kluczowe wskazówki tworzenia Map Myśli wg T. Buzana:
1. Weź dużą kartkę (np. A4 a nawet większą), najlepiej bez wzoru (czystą)
2. Na środku powinna się znaleźć główna idea, temat, zapisana w sposób klarowny, najlepiej z obrazkiem
3. Od centralnego tematu odchodzą coraz mniej ważne idee/tematy powiązane w sposób tematyczny. Im dalej tym mniejsze i b. szczegółowe. (tak jak drzewo - pień najgrubszy, potem gałęzie, gałązki, aż listki jako najmniejsze części)
4. Słowa pisz drukowanymi literami, dzięki czemu będą bardziej czytelne
5. Każde słowo powinno znajdować się na linii, każde na osobnej (lub w jakiejś otoczce)
6. Wszystkie elementy połączone ze sobą liniami w sposób tematyczny
7. Używaj kolorów. Inny kolor najlepiej do oddzielnego tematu. Stymuluje to prawą półkulę mózgu i ułatwia czytelność
8. Twórz swoje mapy tak jak umiesz, nie przejmuj się jeśli coś nie wychodzi. Z czasem nabierzesz wprawy i stanie się to normalne a mapy coraz lepsze.
A Wy macie sprawdzone sposoby na efektywną i szybką naukę? Dzielcie się nimi na naszej stronie na FB http://www.facebook.com/pages/ArsLege/167401929936781