Ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej ostatecznie uchwalona przez Sejm
30 czerwca br. Sejm przegłosował poprawki Senatu do ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, co oznacza ostateczne uchwalenie ustawy. Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi bowiem między innymi:
- odbiór cyfrowo naziemnie większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo 7 programów w ramach multipleksu I i po 8 programów w ramach multipleksów II oraz III),
- poprawę jakości obrazu i dźwięku,
- możliwość równoległego nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego),
- wprowadzenie kodów rodzicielskich.
Ustawa w sposób kompleksowy reguluje kwestie ochrony konsumentów w zakresie zakupu sprzętu do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych, dlatego też obywatele naszego kraju, aby móc oglądać naziemną telewizję cyfrową, będą musieli:
- dokupić specjalną przystawkę zwaną STB lub dekoderem, lub
- wymienić odbiornik na taki, który będzie umożliwiać odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.
Ustawa czeka na podpis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów dla których przewidziano inny termin wejścia w życie.
źródło: www.mi.gov.pl