Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Unia chce reformy szkolnictwa wyższego


27-12-2011

UE może pomóc rządom państw UE w poprawie jakości szkolnictwa wyższego, lepszym dostosowaniu programów nauczania do potrzeb rynku oraz przyciągnięciu do szkół wyższych różnych grup społecznych.

REKLAMA

W Europie działa około 4 tys. uniwersytetów i innych instytucji szkolnictwa wyższego. Niektóre z nich zaliczają się do najlepszych uczelni na świecie. Jednak nie wszystkie te placówki nadążają za zmianami gospodarczymi i społecznymi.

Według ostatnich prognoz w 2020 r. 35 proc. miejsc pracy w UE będzie wymagać posiadania wyższego wykształcenia. Tymczasem dziś tylko 26 proc. pracowników posiada dyplom uczelni wyższej – to znacznie mniej niż w USA, Japonii czy Kanadzie.

Reforma ma pomóc młodzieży w zdobyciu odpowiedniego wykształcenia i znalezieniu pracy najlepiej dostosowanej do ich umiejętności.

Reforma ma na celu:

  • zwiększenie do 2020 r. liczby absolwentów uczelni wyższych do 40 proc. (obecnie średnia w UE wynosi 34 proc.)
  • przyciągnięcie do szkół wyższych różnych grup społecznych i ograniczenie liczby studentów, którzy przerywają naukę, nie uzyskując dyplomu
  • poprawę jakości szkolnictwa wyższego i dostosowanie programów studiów do indywidualnych potrzeb oraz wymagań rynku pracy,
  • stymulowanie i nagradzanie wybitnych osiągnięć w dydaktyce i pracy naukowej
  • zapewnienie studentom większych możliwości zdobycia dodatkowych umiejętności poprzez studia lub szkolenia za granicą
  • kształcenie większej liczby naukowców z myślą o potrzebach w przyszłości
  • wzmacnianie powiązań między edukacją, badaniami naukowymi i sektorem przedsiębiorstw
  • zapewnienie skutecznych mechanizmów finansowania.

Za edukację odpowiedzialne są rządy poszczególnych krajów, jednak UE może zrobić wiele, aby pomóc im w realizowaniu programów modernizacji.

W tym celu przewidziano stworzenie ogólnoeuropejskiego rankingu uczelni, dzięki któremu studenci zyskają lepszy dostęp do informacji na temat interesujących ich studiów we wszystkich krajach w Europie. Ma również powstać nowy system pożyczek gwarantowanych dla studentów realizujących pełny cykl studiów magisterskich w innym kraju UE.

źródło: www.ec.europa.eu


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.