Trwają prace legislacyjne nad ograniczeniem dostępu do materiałów wybuchowych
Dostęp do substancji chemicznych, które mogą być wykorzystane do produkcji materiałów wybuchowych zostanie ograniczony, a obrót nimi będzie monitorowany.
Na tych zagadnieniach koncentrują się prace grupy ekspertów ds. substancji chemicznych oraz służb antyterrorystycznych krajów UE, prowadzone obecnie pod przewodnictwem Polski w ramach polskiej Prezydencji. Spotkanie w tej sprawie odbyło się 27 lipca 2011 r. w Brukseli.
Pierwotna propozycja Komisji Europejskiej polegała m.in. na przeniesieniu tych regulacji z rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 (REACH) do negocjowanego projektu rozporządzenia ws. prekursorów materiałów wybuchowych. Takie rozwiązanie mogłoby ułatwić dostęp do substancji niebezpiecznych. Wynika to z faktu, że zgodnie z postanowieniami REACH obowiązuje całkowity zakaz powszechnej sprzedaży tych substancji, natomiast propozycja KE zakładała ograniczoną możliwość zakupu przez konsumentów. W tej sytuacji polska prezydencja zaproponowała utrzymanie zapisów w rozporządzeniu REACH, a dodatkowo objęcie azotanu amonu obowiązkiem monitorowania podejrzanych transakcji. Propozycja ta będzie przedmiotem dalszych negocjacji pomiędzy państwami członkowskimi.
Ograniczenia te dotyczą m.in. nawozów z wysoką zawartością azotanu amonu z wyłączeniem użytkowników zawodowych, w tym rolników i osób prowadzących działalność rolniczą.
źródło: www.mg.gov.pl