Strasburg: rozpoznanie pomimo nie wykorzystania środków krajowych
W dniu 28 czerwca 2011 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał jeden wyrok w sprawie przeciwko Polsce: Sikorska przeciwko Polsce (skarga nr 19616/08), dotyczący zarzutu przewlekłości postępowania cywilnego.
Skarżąca Wiesława Sikorska dochodziła przed sądami krajowymi odszkodowania z tytułu błędu w sztuce lekarskiej. Trybunał przyjął skargę do rozpoznania pomimo niewykorzystania przez nią środków krajowych - Wiesława Sikorska złożyła bowiem skargę na przewlekłość postępowania w 2007r., to jest po przeszło 2 latach od zakończenia postępowania cywilnego w jej sprawie, wobec czego Sąd Apelacyjny w Łodzi odrzucił skargę jako niedopuszczalną.
W ocenie Trybunału fakt, że skarżąca działała bez pełnomocnika obligował Sąd Apelacyjny do poinformowania skarżącej o możliwości złożenia skargi – przewidzianej w przepisie art. 16 ustawy o skardze na przewlekłość – na podstawie art. 417 kodeksu cywilnego. Długość natomiast postępowania, które trwało 11 lat i 9 miesięcy Trybunał ocenił jako przekraczającą wymóg rozsądnego terminu, o którym mowa w art. 6 ust. 1 Konwencji.
źródło: bip.ms.gov.pl