Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Staż absolwencki dla bezrobotnych absolwentów


21-10-2011

Nie minął jeszcze rok odkąd skończyłeś studia? Szukasz pracy, a wszędzie Ci mówią, że nie masz doświadczenia? Zdajesz sobie sprawę, że dyplom z wyższej uczelni to za mało? Zapytaj się w Urzędzie pracy o staż absolwencki!

REKLAMA

Staże są bardzo popularne w ostatnim czasie, ponieważ firma ma pracownika i nic za niego nie płaci! Jest tak dlatego, bo wszystkie koszty zatrudnienia ponosi urząd pracy.

Staż to szansa na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych i zdobycie kolejnego punktu w CV. Stażystą może być osoba, która nie ukończyła jeszcze 27 lat i zdobyła dyplom magistra, licencjata albo inżyniera nie dalej niż rok temu (decydująca jest data ukończenia zapisana na dyplomie.  Przede wszystkim należy  zarejestrować się w najbliższym Urzędzie Pracy jako bezrobotny i wyrazić chęć odbycia stażu absolwenckiego. Można także samodzielnie znaleźć pracodawcę, który zwróci się do urzędu o oddelegowanie do firmy na staż.  Staż trwa minimalnie 3 miesiące, a maksymalnie 12 miesięcy.

Stażysta podlega kierownictwu zakładu pracy na tych samych zasadach co pozostali pracownicy. Wymiar czasu pracy to 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu, za co stażysta otrzymuje wynagrodzenie w wysokości zasiłku dla bezrobotnych 140 % . Stażyście przysługuje także urlop, w wymiarze dwóch dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Okres stażu wliczany jest do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.

Pracodawca nie ponosi kosztów związanych z zatrudnieniem stażysty. Do jego obowiązków należy jedynie wdrożenie  stażysty w zasady panujące w firmie, zapewnienie odpowiednich warunków przewidzianych dla pracy na danym stanowisku (szkolenia bhp, przydzielenie uniformu roboczego) oraz wyznaczenie opiekuna stażu.

Skierowanie na staż zależy od funduszy posiadanych w danej chwili przez urząd pracy. Funduszy zapewne nie starczy dla wszystkich, a więc: kto pierwszy, ten lepszy!


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.