Sezon urlopowy
Zbliża się sezon urlopowy. Dla pracowników to najlepszy okres na wypoczynek. Jednak dla wielu z nich największą barierą ciągle pozostają finanse.
Dofinansowanie do wypoczynku to coraz bardziej popularna forma pomocy udzielanej pracownikom w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zyskuje on na popularności choćby nawet z tego względu, że umożliwia dofinansowanie do urlopu, na który w rzeczywistości pracownika mogłoby nie stać.
W ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pracownikowi przysługuje szereg ulg i świadczeń socjalnych. Jedną z nich jest dofinansowanie do wypoczynku pracownika, popularnie zwanego ,,wczasami pod gruszą’’. Warunkiem skorzystania z tej formy dofinansowania jest pobyt pracownika na urlopie wypoczynkowym w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych, przy czym nie oznacza to konieczności przebywania przez cały okres w miejscowości wypoczynkowej. Świadczenie to wypłacane jest przez pracodawcę raz w roku, a jej wysokość powinna być uzależniona od sytuacji finansowej pracownika. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 września 2009r. (I UK 121/09) ,, Podstawowa zasada dysponowania środkami funduszu została określona w art. 8 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zasada ta stanowi, że przyznawanie ulgowych świadczeń i wysokości dopłat z funduszu powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby korzystającej z funduszu. Nie ma w tym zakresie wyjątków.
Popularnych ,,wczasów pod gruszą’’ nie należy utożsamiać ze świadczeniem urlopowym. Świadczenie urlopowe mogą wypłacać wypłacają pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, którzy nie zdecydowali się na założenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracodawcy posiadający ZFŚS nie wypłacają świadczenia urlopowego - ich miejsce zajmują inne świadczenia m.in. dofinansowanie do wypoczynku ,,pod gruszą''.
(źródło:vat.pl)