Redukcja obciążeń administracyjnych nakładanych przez prawo na przedsiębiorców
Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt założeń ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nowe przepisy poszerzą sferę wolności obywatelskiej i gospodarczej.
Projekt składa się z dwóch części: pierwsza poświęcona jest redukcji obowiązków informacyjnych nałożonych na przedsiębiorców, druga - ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.
Zaproponowana przez Ministerstwo Gospodarki redukcja 50 obowiązków informacyjnych (OI) może przynieść przedsiębiorcom oszczędności rzędu 3,14 mld rocznie. Każdego roku koszty administracyjne z tytułu ich wypełniania szacuje się na ok. 6,35 mld zł. Łączne roczne obciążenia administracyjne w gospodarce (tzw. czysta biurokracja) wynoszą 3,88 mld zł.
Jako najbardziej pożądaną zmianę w tym zakresie (37 proc. wskazań w raporcie firmy Deloitte), przedsiębiorcy postulują wprowadzenie możliwości spełnienia obowiązku informacyjnego w formie elektronicznej, jako alternatywy wobec formy papierowej.
W części dotyczącej ograniczenia barier administracyjnych proponowane działania dotyczą zmian w krajowym systemie prawnym, w szczególności doprecyzowania, zmiany bądź usunięcia norm stwarzających bariery w rozwoju przedsiębiorczości. Po przeprowadzeniu analizy przepisów oddziałujących na warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz postulatów przedsiębiorców, MG zamierza w projekcie ustawy wprowadzić 28 rozwiązań znoszących istniejące bariery w systemie prawa gospodarczego. Projekt dostosowuje również przepisy do rozwoju nowoczesnych technologii i metod komunikacji w relacjach biznesowych.
Zgodnie z Krajowym Programem Reform na lata 2008-2011 jednym z priorytetów rządu jest zapewnienie przyjaznego otoczenia prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorczości, innowacyjności i inwestycji. Cel ten ma być osiągnięty poprzez redukcję obciążeń administracyjnych nakładanych przez prawo na przedsiębiorców oraz znoszenie barier prawnych w rozwoju przedsiębiorczości.
źródło: www.mg.gov.pl