Przymus bezpośredni jako część interwencji medycznej
Na wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów zaproponowano nowelizację ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, które zwiększą skuteczność działań przeciwepidemicznych i przyczynią się do większego bezpieczeństwa epidemiologicznego w kraju.
Nowe rozwiązania umożliwią organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej podjęcie odpowiednich działań przeciwepidemicznych, które powinny doprowadzić do jak najszybszego przerwania dróg szerzenia się zakażenia, unieszkodliwienia źródeł zakażenia, zastosowania szczepień ochronnych lub farmakoprofilaktyki.
Nowe rozwiązania regulują kwestie prowadzenia dochodzenia epidemiologicznego przez Państwową Inspekcję Sanitarną w przypadku osób narażonych na biologiczne czynniki chorobotwórcze, co będzie miało szczególne znaczenie np. w przypadku zatruć i zakażeń pokarmowych, a także chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych, takich jak: wirusowe gorączki krwotoczne, SARS, ptasia grypa.
W nowych przepisach ściśle zdefiniowano podmioty uprawnione do przetwarzania danych osobowych uzyskanych w celu sprawowania nadzoru epidemiologicznego, zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych oraz nadzoru nad realizacją związanych z tym obowiązków ustawowych. Określono zasady wymiany danych o zachorowaniach między różnymi inspekcjami.
Doprecyzowano kwestie stosowania przymusu bezpośredniego, jako części interwencji medycznej, które uprawniają do tego wyłącznie pracowników medycznych, pozostających pod bezpośrednim nadzorem lekarza lub felczera.
źródło: www.premier.gov.pl