Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Prowokacja i jej granice


02-01-2013

Polskie prawo nie wyłącza odpowiedzialności karnej i cywilnej dziennikarzy za prowokacje. Strasburg dopuszcza ją jako jedną, choć wyjątkową, formę ich działalności.

REKLAMA

Adwokat Krzysztof Czyżewski twierdzi, że to granica popełnienia przestępstwa i zakaz kreowania rzeczywistości wyznacza granicę prowokacji. Sfałszowanie dokumentu czy wysłanie fałszywego e-maila jako samo formalne wypełnienie znamion przestępstwa- nie jest wystarczające, ponieważ należałoby wykazać, iż dziennikarz chciał dopuścić się przestępstwa.



Z kolei, adwokat Jerzy Naumann uważa, że granica prowokacji wyznaczana jest przez jej cel. Jeżeli będzie on społecznie pożyteczny, można ją wówczas uznać za dopuszczalną.

Prowokację dziennikarską tak jak policyjną powinno poprzedzać uzasadnione podejrzenie istnienia nieprawidłowości, które chce się „złapać na gorącym uczynku". W przypadku sprawdzenia prawidłowości funkcjonowania instytucji czy też działania urzędnika- granica dopuszczalnej mistyfikacji będzie bardzo cienka. Sam cel prowokacji wskaże nam czy ta granica nie została przekroczona.

(źródło:rp.pl)


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.