Priorytety polskiej Prezydencji: m.in. Europejskie Prawo Kontraktowe
Przypomnijmy, w zakresie wymiaru sprawiedliwości priorytety polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej realizowane będą pod hasłem „Ochrona praw obywateli w Unii Europejskiej”, w obszarze współpracy sądowej w sprawach cywilnych, współpracy sądowej w sprawach karnych oraz szeroko pojętego prawa gospodarczego.
W zakresie współpracy sądowej w sprawach cywilnych priorytetem będą m.in. działania mające na celu uproszczenie wykonywania przysługujących obywatelom praw w sferze majątkowej. W tym aspekcie istotne znaczenie będą miały prace nad zmianą rozporządzenia Bruksela I, które określa zasady jurysdykcji, uznawania orzeczeń oraz ich wykonywania w przeważającej większości spraw cywilnych i handlowych. Zmiana tego rozporządzenia może mieć duże znaczenie np. dla polskich przedsiębiorców, przyspieszy bowiem egzekwowanie wierzytelności od zagranicznych kontrahentów.
Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje również na prezentację przez Komisję Europejską projektu związanego z utworzeniem tzw. Europejskiego Prawa Kontraktowego. Instrument ten może być pomocny w rozwiązaniu rzeczywistego problemu gospodarczego, jaki można obecnie zaobserwować. Jak poinformował minister sprawiedliwości z danych Komisji Europejskiej wynika, że aktualnie ok. 50% transakcji internetowych nie dochodzi do skutku, tylko dlatego, że część oferentów z tzw. starych państw członkowskich nie świadczy usług lub nie sprzedaje towarów, do tzw. nowych państw członkowskich w tym również Polski, miedzy innymi dlatego, że nie ma zaufania do ich „egzotycznych” systemów prawa. To ogranicza ilość transakcji handlowych, a więc wpływa na rozwój gospodarczy
W zakresie współpracy sądowej w sprawach karnych priorytety Ministerstwa Sprawiedliwości koncentrują się wokół dwóch kwestii. Pierwsza to działania, które będą zmierzały do wzmocnienia praw ofiar przestępstw. W tym zakresie, polska Prezydencja poprowadzi dyskusję nad wnioskiem Komisji Europejskiej, dotyczącym stworzenia kompleksowego instrumentu ochrony ofiar przestępstw, w tym w zakresie uprawnień przysługujących im w postępowaniu karnym. Projekt będzie miał szczególne znaczenie dla Polaków, którzy padli ofiarą przestępstwa zagranicą, jak również dla spraw o charakterze ściśle krajowym.
Druga grupa działań koncentrować będzie się wokół umocnienia praw procesowych osób podejrzanych lub oskarżonych w postępowaniach karnych. Mając na uwadze chęć ochrony praw m.in. polskich obywateli polska prezydencja chce skoncentrować się na negocjacjach projektu dyrektywy o prawie do porady adwokata.
źródło: ms.gov.pl