Opłata rejestracyjna
Wydatków poniesionych w celu zarejestrowania samochodu nie można zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych. Opłata rejestracyjna zwiększa wartość początkową samochodu i podlega zaliczeniu do kosztów w czasie, przez dokonywane odpisy amortyzacyjne.
Kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów
lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z pominięciem kosztów wymienionych enumeratywnie w katalogu włączeń( zawartym odpowiednio w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT oraz w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT).
W przypadku zakupu wartość początkową stanowi cena nabycia, czyli kwota należna zbywcy. Ponadto, istotnym jest, że wartość tę powiększa się o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania pojazdu do używania. Ustawa wymienia przykładowe wydatki tego rodzaju( jak chociażby koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, jak również opłaty notarialne, odsetki oraz prowizje). Katalog ten jest więc otwarty.
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, wydanym w dniu 14 marca 2012 r.
(sygn. akt II FSK 1736/10), zakres pojęcia kosztów związanych z zakupem jest znacznie szerszy, obejmuje bowiem wszystkie wydatki poniesione od momentu uzyskania tytułu własności pojazdu
do chwili oddania pojazdu do użytkowania. Zgodne z prawem oddanie do użytkowania może nastąpić dopiero po zarejestrowaniu samochodu.
Oznacza to, że opłatę rejestracyjną, stanowiącą o dopuszczeniu samochodu do ruchu drogowego, należy również zaliczyć do wartości początkowej podlegającej odpisom amortyzacyjnym.
(źródło:vat.pl)