Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Odcinanie od Internetu sprzeczne z prawami człowieka


09-09-2011

Komisja Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła 3 czerwca br. „Raport specjalnego sprawozdawcy nt. promocji i ochrony prawa do wolności i opinii” poruszający zagadnienia związane z działaniami podejmowanymi przez państwa celem ochrony własności intelektualnej, przede wszystkim praw autorskich w Internecie. Zauważa ona, że coraz częściej stosowaną karą jest odcinanie dostępu do Internetu obywatelom podejrzanym o działania sprzeczne z prawem.

REKLAMA

Zdaniem autorów raportu odłączanie internautów od sieci, niezależnie od przyczyny, stanowi środek nieproporcjonalny w stosunku do popełnianych wykroczeń. W tym sensie stoi ono w sprzeczności z artykułem 19 paragrafem 3 Międzynarodowej Konwencji Praw Obywatelskich i Politycznych. Komisja wezwała Państwa Członkowskie ONZ do zapewnienia ciągłości dostępu do Internetu nawet w momentach politycznych niepokojów. Zdaniem Komisji, brytyjska ustawa o gospodarce cyfrowej, czy francuska ustawa o promowaniu, upowszechnianiu i ochronie tworzenia w Internecie  naruszają prawa człowieka. Brytyjska ustawa zawiera zapisy, które pozwalają na m.in. zmniejszanie prędkości dostępu do internetu, a w ostateczności odcięcie dostępu do niego osobom uporczywie łamiącym prawa autorskie. Natomiast, francuska ustawa powołała urząd, który monitoruje aktywność obywateli w sieci, w szczególności tych naruszających prawa autorskie. Urząd ten wysyła do takiej osoby ostrzeżenia. Jeśli trzykrotne upomnienie nie zadziała, to urząd przekazuje sprawę do sądu, który może odciąć dostęp do sieci takiej osobie.

W raporcie podkreślono, że państwa podejmują także działania zmierzające do blokowania konkretnych treści w Internecie. Jednocześnie podkreślono konieczność zmian w prawie chroniącym własność intelektualną, które powinny być przeprowadzone, tak aby zapewnić przestrzegania praw obywatelskich. Komisja rekomenduje, żeby powyższe zmiany nie były przeprowadzane pod dyktando przemysłu rozrywkowego. Państwa, które wprowadziły możliwość odcinania dostępu do Internetu, wezwane zostały do uchylenia odpowiednich zapisów.

źródło: www.mi.gov.pl


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.