Nowa struktura NIK w zmienionej ustawie
Zmiany organizacyjne, poszerzenie katalogu dokumentów przedkładanych Sejmowi, modyfikacja zasad podejmowania uchwał przez Kolegium – to tylko niektóre z nowości, jakie wprowadza znowelizowana Ustawa o NIK. Nowe prawo weszło w życie 2 czerwca, jednak przepisy dotyczące postępowania kontrolnego zaczną obowiązywać za 12 miesięcy.
Departamenty, delegatury i biura – z takich jednostek składać się będzie nowa struktura organizacyjna NIK. Biura wykonają zadania z zakresu organizacji i obsługi funkcjonowania Izby (dotychczas robiły to departamenty). Podział dokonany zostanie na podstawie Statutu nadanego przez Marszałka Sejmu. Wcześniej (8 czerwca) projekt dokumentu zaopiniuje Komisja do Spraw Kontroli Państwowej.
Nowa ustawa nakłada na NIK obowiązek przedkładania Sejmowi analizy wykorzystania wniosków dotyczących zmiany prawa, zgłaszanych przez Izbę po przeprowadzonych kontrolach. Kontrolerzy podczas wykonywania swoich obowiązków często stykają się ze skutkami nieprecyzyjnych i niedostosowanych przepisów. Dlatego Izba we wnioskach de lege ferenda regularnie wysuwa propozycje usunięcia luk i sprzeczności w prawie. Wspomniana analiza ma być informacją dla posłów, jakie działania podjęli adresaci wniosków legislacyjnych i czy wskazane mankamenty prawne zostały naprawione.
Każda uchwała Kolegium NIK podejmowana jest w głosowaniu tajnym, większością głosów, w obecności co najmniej połowy składu. Dotychczas w sytuacji równego podziału głosów to przewodniczący rozstrzygał o jej przyjęciu lub odrzuceniu. Jednak taka praktyka kłóciła się z zasadą tajności głosowania. Dlatego od 2 czerwca w sytuacji równego podziału głosów uchwała nie uzyska większości.
Katalog zmian wprowadzanych przez znowelizowaną ustawę jest znacznie obszerniejszy. Nowe przepisy dotyczą m.in. kadencyjności dyrektorów, audytu zewnętrznego i udostępniania informacji o wynikach kontroli.
Zmiany dotyczące postępowania kontrolnego wejdą w życie 2 czerwca 2012 roku.
źródło: www.nik.gov.pl