Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Niższe ceny w roamingu?


08-10-2011

Dzięki większej konkurencji między operatorami, używanie telefonu komórkowego w innych krajach UE nie będzie już oznaczało szokująco wysokiego rachunku. Nowe przepisy które mają objąć operatorów telefonii komórkowej w Europie, powinny doprowadzić do zdecydowanego obniżenia opłat roamingowych.

REKLAMA

W ten sposób możliwe będzie zlikwidowanie znaczących różnic między opłatami naliczanymi przez operatorów w kraju i za granicą. To z kolei przybliży UE do osiągnięcia jednego z celów agendy cyfrowej na 2015 r.: zapewnienia konsumentom w pełni swobodnego dostępu do usług telefonii komórkowej na terenie całej UE.

Najnowsza propozycja ma zlikwidować podstawową przyczynę wysokich opłat roamingowych - brak konkurencji. Rynek zostanie otwarty na większą liczbę operatorów, dzięki czemu konsumenci będą mieli szerszy wybór.

Nowe przepisy zobowiązałyby krajowych operatorów do udostępniania swoich sieci innym dostawcom po regulowanych cenach hurtowych. Konsumenci mogliby więc dowolnie wybierać dostawcę usług roamingu, bez względu na ich operatora krajowego. Zmiana operatora nie wymagałaby żadnych dodatkowych działań: nie trzeba byłoby zmieniać numeru telefonu ani karty SIM.

Temat regulacji roamingu wewnątrzwspólnotowego jest zagadnieniem priorytetowym dla rozpoczętej przed kilkoma dniami Prezydencji naszego kraju w Radzie UE. Obniżenie opłat za korzystanie z roamingu oraz przedłużenie obowiązywania regulacji są priorytetem strategicznym w ramach pogłębienia rynku wewnętrznego UE.

Głównymi założeniami projektowanej nowelizacji są:

  • oddzielenie sprzedaży usług roamingu od sprzedaży usług na rynku krajowym
  • poprawa dostępu do rynku hurtowego przez nałożenie obowiązku dostępu
  • przedłużenie funkcjonowania rozporządzenia do 2022 r.
  • zachowanie przejściowego zabezpieczenia cen detalicznych do dnia 30 czerwca 2016 r., w tym nowych limitów cenowych na rynku detalicznym na usługi transmisji danych w roamingu
  • utrzymanie limitów cenowych na stawki hurtowe do 2022 r.

źródło: www.mi.gov.pl, ec.europa.eu


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.