Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Mniejsze koszty egzaminu wstępnego na wszystkie aplikacje?


20-09-2011

Składając zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na aplikację po dniu 1 lipca 2011 roku być może zaoszczędzimy kilkadziesiąt złotych. Dlaczego? Ponieważ 1 lipca wchodzi w życie ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

REKLAMA

Ustawa ta zmienia przepisy ustawy o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych, ustawy o notariacie, ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Zmiana dotyczy m.in. zakresu dokumentów wymaganych do zgłoszenia o przystąpieniu kandydata do egzaminu wstępnego na aplikacje.

Chodzi głównie o to, że zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu na wszystkie aplikacje dokonane po dniu 30 czerwca, nie będą musiały zawierać zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.

W przypadku zgłoszeń o przystąpieniu do egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną, ustawa ta uchyla w nowelizowanych ustawach punkt mówiący o konieczności złożenia takiego zaświadczenia. W przypadku  kandydata zainteresowanego naborem na aplikację ogólną i na aplikację komorniczą, informację z Krajowego Rejestru Karnego zasięgać będzie Minister Sprawiedliwości.

Ponadto z dniem 1 lipca zniesiony zostanie obowiązek dołączania do zgłoszenia o przystąpieniu do konkursu oryginału albo urzędowo poświadczonego odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych i uzyskania tytułu zawodowego magistra. Będzie można dostarczyć zwykłą kopię dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej, albo zaświadczenie o zdaniu egzaminu magisterskiego.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury poinformowała kandydatów o niniejszej zmianie publikując na swojej stronie stosowny komunikat. Ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości, sprawującego nadzór nad pozostałymi aplikacjami, takiej informacji jeszcze nie ma.

Zespół ArsLege w celu uzyskania przejrzystej informacji w tej kwestii w pierwszej kolejności skontaktowało się z OIRP w Olsztynie. Nieuprzejma pani w sekretariacie poinformowała Nas, że egzamin wstępny na aplikację przeprowadza Ministerstwo Sprawiedliwości a nie Izba, co powoduje że dla tej pani informację podane przez Ministerstwo Sprawiedliwości są wiążące, w związku z czym Izba wymaga dokumentów wskazanych w ogłoszeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 kwietnia. Na tym gruncie rodzi się pytanie: Jeżeli Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyda stosownego komunikatu, to zgłoszenia złożone po dniu 30 czerwca 2011 roku zgodne ze zmianami wprowadzonymi ustawą o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców będą spełniać wymagania formalne czy też nie?

Ktoś może powiedzieć, że w czym problem: weźmy zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego i udajmy się do notariusza o poświadczenie kopi dyplomu. Jednak warto zwrócić uwagę, że koszt takich działań to ok. 80 zł, które można wydać zupełnie niepotrzebnie.

Dlatego Zespół ArsLege postanowił skontaktować się w tej sprawie z Ministerstwem Sprawiedliwości. Droga do rozmowy z właściwą osoba była długa. Kilkakrotnie przełączano Nas do niewłaściwych departamentów i Wydziałów. Ostatecznie dodzwoniliśmy się do Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi. Jednak nawet tam nie uzyskaliśmy konkretnej informacji, ponieważ usłyszeliśmy wymijającą odpowiedź, że niezaprzeczalnym faktem jest to, że ustawa o ograniczeniu barier administracyjnych wchodzi w życie 1 lipca, a nieznajomość prawa szkodzi. Mimo prób wyjaśniania, że oficjalny komunikat w tej sprawie rozjaśniłby sytuacje nie tylko kandydatom na aplikację, ale także pracownikom okręgowych izb, rad i komisji, to i tak nie otrzymaliśmy informacji czy taki komunikat się pojawi i czy dokumenty maja być składane według starych czy nowych przepisów.

Dlatego wszystkich naszych użytkowników zachęcamy do wykonywania telefonów zarówno do Ministerstwa Sprawiedliwości jak i Okręgowych Izb i Rad w celu uzyskania wyczerpującej i jasnej informacji. Zapewne wszystkim kandydatom zależy na zaoszczędzeniu tych kilkudziesięciu złotych, tym bardziej mając na uwadze fakt, że sama opłata za egzamin wynosi aż 693 złote.

Czekamy na informację z Waszej strony.

Zespół ArsLege

 


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.