Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Leasing


26-08-2012

Umowa leasingu może zawierać postanowienia zobowiązujące finansującego do przeniesienia własności przedmiotu leasingu na korzystającego, po upływie oznaczonego w umowie czasu lub z chwilą uiszczenia wszystkich rat leasingu, bez dodatkowych oświadczeń woli.

REKLAMA

Z uwagi na specyfikę umowy leasingu w Kodeksie Cywilnym przewidziano szczególną ochronę korzystającego względem finansującego w razie zbycia rzeczy oddanej w leasing. Finansujący jest właścicielem rzeczy, może więc ją sprzedać w każdym czasie.

Jednak w takim przypadku nabywca z mocy prawa wstępuje w stosunek leasingu na miejsce finansującego, bez możliwości wypowiedzenia umowy. Zapewnia to ochronę trwałości stosunku leasingu, która ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia uzasadnionego interesu korzystającego. Płacąc bowiem wynagrodzenie pieniężne równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego, korzystający powinien mieć pewność co do dalszego trwania zobowiązaniowego stosunku leasingu przez uzgodniony okres.

Nabywca musi więc zachować szczególną ostrożność, bowiem powinien zawsze liczyć się z tym, iż nabyta przez niego rzecz została już wcześniej oddana w leasing przez finansującego. Finansujący ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić korzystającego o zbyciu rzeczy.

 (źródło:vat.pl)


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.