Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Łatanie luk prawnych?


29-12-2012

Dzięki pewnym szczególnym korzyściom podatkowym, potwierdzonym orzeczeniem NSA z dnia 16 stycznia 2012 r. oraz interpretacją ogólną Ministra Finansów z dnia 11 maja 2012 r. spółka komandytowo – akcyjna była w ostatnich miesiącach jednym z najbardziej modnych rozwiązań prawnych, służących optymalizacji podatkowej.

REKLAMA

 

Spółka komandytowo – akcyjna jest spółką osobową, w związku z czym nie jest ona podatnikiem podatków dochodowych. Podatnikami tego podatku są natomiast osoby fizyczne i osoby prawne będące komplementariuszami lub akcjonariuszami spółki komandytowo - akcyjnej.

W obecnym stanie prawnym, komplementariusz w spółce komandytowo - akcyjnej podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach jak wspólnicy innych spółek osobowych. Jeżeli komplementariusz jest osobą fizyczną to przychody z udziału w spółce określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Możliwe jest również zastosowanie podatku liniowego. Naturalnie występuje obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek. Podobnie jest w przypadku osoby prawnej posiadającej ten sam status.

Projekt ustawy spowoduje, że spółki komandytowo – akcyjne zostaną objęte przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zachowując status spółki osobowej. Opodatkowanie będzie jednak przebiegać tak jak w spółce z o. o. lub spółce akcyjnej.

Ministerstwo argumentuje omawianą zmianę łataniem luk prawnych, spajaniem systemu podatkowego, a przede wszystkim zwiększeniem wpływów budżetowych. Wskazuje się również na ochronę tzw. "sprawiedliwości podatkowej", która szczerze powiedziawszy wydaje się mieć do sprawiedliwości zwykłej i bezprzymiotnikowej, tak jak krzesło do krzesła elektrycznego. Ministerstwo dalej dowodzi, że "dochód wynikający ze zdarzeń o ekonomicznie tożsamym skutku zostaje opodatkowany na różnym poziomie lub różnych zasadach, a nie jest to uzasadnione czynnikami obiektywnymi". Ministerstwo nie mówi tego wprost, ale celem samym w sobie jest rozliczanie się spółki na bieżąco.

Jeśli ustawa zmieniająca wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku wszystkie spółki komandytowo – akcyjne będą opodatkowane tak samo jak spółki z o. o. lub spółki akcyjne. Nieważne będzie kiedy rozpoczęły swoją działalność i kiedy zaczął biec ich rok obrotowy. Istotą zmiany jest zatem dwukrotne płacenie podatku. Zapłaci go spółka (19%) oraz jej wspólnicy otrzymujący dywidendę (19 % osoba prawna; 19 % osoba fizyczna objęta podatkiem liniowym; 18 % lub 32 % osoba fizyczna objęta skalą progresywną). Zastosowanie znajdzie art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nadrzędnym celem zmiany będzie usunięcie transparentności podatkowej i objęcie spółki komandytowo – akcyjnej obowiązkiem wpłacania zaliczki miesięcznej w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Z kolei kwoty wypłacone z zysku będą opodatkowane jeszcze raz, z tym, że podatek zapłacą wspólnicy. Znajdzie więc zastosowanie opodatkowanie dwupoziomowe – główna istota zmiany.

 

(źródło:vat.pl)


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.