Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Kto może mieć dostep do dokumentacji medycznej?


15-12-2011

Sporządzenie upoważnienia określającego, kto może mieć dostęp do naszej dokumentacji medycznej, nie jest trudne, a może stanowić ułatwienie dla naszych bliskich i dla lekarzy.

REKLAMA

Obowiązujące przepisy prawa regulujące zasady udostępniania dokumentacji medycznej budzą niekiedy kontrowersje. Przewidują one bowiem, że dokumentację tę udostępnia się pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu bądź osobie przez niego upoważnionej. Gdy takiego upoważnienia nie ma, problem mają i lekarze, i najbliżsi pacjenta, bo placówka medyczna nie może udzielić informacji np. o stanie zdrowia osoby, która straciła przytomność.

Dlatego dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) zachęca wszystkich do sporządzania tego typu upoważnień.

Co zaś do zmiany tych przepisów, to dr Wojciech Rafał Wiewiórowski zaleca dużą ostrożność. - Jeśli mielibyśmy wprowadzić rozwiązania prawne, które miałyby formułować pewne domniemanie, że najbliższej rodzinie należy wydawać całość dokumentacji medycznej, to proponowałbym dużą ostrożność i rozważenie, do jakich skutków może to prowadzić - przekonywał.

Swoją opinię uzasadniał m.in. tym, że różne bywają wzajemne relacje między członkami rodziny, a niekiedy w bardzo bliskich związkach pozostajemy z osobami, które członkami rodziny formalnie nie są. Czasem zaś po prostu nie chcemy, by ktokolwiek wiedział, na co chorowaliśmy lub chorujemy i mamy do tego prawo.

źródło: www.giodo.gov.pl

 


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.