Kolejne orzeczenie NSA
Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z 17 maja 2012 r. (I FSK 1154/11). Sprawa dotyczyła tego, czy z perspektywy spółki wytwarzającej i przerabiającej wyroby oraz komponenty z dziedziny chemii organicznej, wytwarzanie produktów z materiałów powierzonych przez kontrahenta stanowi dla celów VAT dostawę towarów czy świadczenie usług.
Spółka w złożonym wniosku o wydanie interpretacji wyjaśniła, że na podstawie zleceń otrzymywanych od kontrahentów zagranicznych, którzy posiadają siedzibę na terenie Unii Europejskiej, w krajach innych niż Polska, tworzy określone komponenty poprzez przerobienie, przetworzenie, wymieszanie, uszlachetnianie surowców z materiałów otrzymanych. Kontrahenci przekazują spółce wszystkie surowce niezbędne do wykonania pracy bądź tylko ich część oraz wiedzę technologiczną konieczną do ich przerobu. W związku z tym realizacja przyjętego przez spółkę zlecenia polega na wymieszaniu otrzymanych składników chemicznych albo wytworzeniu komponentu, który podlega dalszej obróbce chemicznej u kontrahenta zagranicznego lub też jest wyrobem finalnym przeznaczonym do dalszej odsprzedaży. Spółka wykonuje opisane prace wykorzystując należące do niej maszyny i urządzenia oraz angażując zatrudnianych pracowników.
Wyroby wytworzone przez spółkę są wysyłane do innego niż Polska państwa Unii Europejskiej albo poza terytorium UE, przy czym spółka nie ma prawa dysponować jak właściciel ani otrzymanymi surowcami, ani finalnymi produktami. Mimo to Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w wydanej interpretacji uznał, że w sytuacji, gdy w celu wytworzenia zamówionego produktu spółka do składników otrzymanych od kontrahenta musi dodać ponad 50 proc. surowców własnych, to jego przekazanie zlecającemu lub podmiotowi przez niego wskazanemu stanowi dostawę towarów. W konsekwencji, dostarczenie wytworzonego towaru na terytorium kraju Unii Europejskiej innego niż Polska należy uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, natomiast transport poza terytorium UE za eksport towarów. Zdaniem organu podatkowego, realizacja zlecenia przez spółkę może być uznana za świadczenie usługi tylko wtedy, gdy udział składników należących do spółki w wytworzonym produkcie jest niższy niż 50 proc.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, który rozpoznał skargę spółki na interpretację stwierdził, że jeśli celem świadczenia jest dostosowanie towaru do specyficznych potrzeb nabywcy, to z perspektywy VAT należy je traktować jak usługę. Z wyrokiem WSA (I SA/Op 30/11) nie zgodził się organ podatkowy i ostatecznie rozstrzygnięciem sporu zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który uznał, że sprawa dotyczy świadczenia złożonego i dlatego w świetle VAT o kwalifikacji działania spółki przesądza świadczenie dominujące, którym jest usługa przetwarzania i przerobu. Błędne, zdaniem NSA, było stanowisko organu uwzględniające wyłącznie proporcję, w jakiej w gotowym produkcie pozostaje udział materiału chemicznego dostarczanego do przerobu przez kontrahenta do materiału dodanego przez przerabiającego.
(źródło:vat.pl)