Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Co ze sztuką krasomówczą?


14-10-2012

Zanika zainteresowanie sztuką krasomówczą.

REKLAMA

81 procent sędziów uważa, że aplikanci powinni zdawać egzamin adwokacki nie tylko w formie pisemnej, ale i ustnej. Badanie przeprowadziła wśród sędziów okręgu katowickiego firma TNS na zlecenie Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach.

Jak przekonują przedstawiciele władz samorządu adwokackiego – opinie sędziów potwierdzają ich pogląd na zanikanie sztuki krasomówczej wśród  młodego pokolenia i konieczność weryfikowania tych umiejętności podczas egzaminu zawodowego.

Egzamin adwokacki, zanim jego przeprowadzanie przejęło Ministerstwo Sprawiedliwości, był zawsze ustny – mówi Roman Kusz,  dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach. Było to dobre rozwiązanie, bo przecież adwokaci w swej pracy posługują się właśnie słowem mówionym. Obserwujemy od jakiegoś czasu, że maleje zainteresowanie sztuką krasomówczą wśród aplikantów. Kiedy zwracaliśmy na to uwagę m.in. ministerstwu,  słyszeliśmy, że nasz pogląd  jest subiektywny. Dlatego postanowiliśmy  spytać sędziów, co o tym sądzą. Bo przecież oni pracują z nami na co dzień i oceniają, co i jak mówimy – dodaje dziekan Kusz. I podkreśla, że egzamin sędziowski i prokuratorski jest  pisemny i ustny. – Tu ministerstwo nie odważyło się  przeprowadzić  zmian.

(źródło:rp.pl)


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.