Co z mianowaniami dla urzędników?
Minister J. Rostowski stwierdza, że ze względu na sytuację finansową w jakiej znajduje się Polska ilość urzędników mianowanych nie może wzrosnąć.
Warto powołać się na kilka opinii uczonych :Limit zerowy przez następne trzy lata jest sprzeczny z samą ideą limitu, jak stwierdza prof. Hubert Izdebski z UW.
Określenie limitu mianowań na poziomie zero jest niezgodne z prawem. Konstytucja gwarantuje bowiem bezstronność polityczną służby cywilnej. Stabilizacja zatrudnienia, z którą wiąże się mianowanie, umożliwia realizację tej bezstronności – mówi prof. Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego. Podkreśla, że system mianowań umożliwia oddzielenie sfery polityki od administracji i dopinguje urzędników do poszerzania wiedzy.
Aby zostać urzędnikiem mianowanym, trzeba zdać trudny egzamin z jednym z najlepszych wyników lub ukończyć Krajową Szkołę Administracji Publicznej.
Absolwenci KSAP mianowanie mają zagwarantowane prawem, jeśli tylko złożą stosowny wniosek. Uprawnienie to można uznać za ich prawo nabyte. Nie można im go odebrać – podkreśla Brodziński.
Osoby, które idą do KSAP, mogą się spodziewać, że po ukończeniu szkoły będą urzędnikami mianowanymi, a ich wynagrodzenie wzrośnie – mówi Jacek Czaputowicz, dyrektor KSAP. Dodaje, że jeśli rząd chce wstrzymywać limity mianowań, powinien zreformować system służby cywilnej.
(źródlo:rp.pl)