Aplikant adwokacki jest obrońcą?
Naczelna Rada Adwokacka, zajęła stanowisko względem wydarzeń w jednym z miast Polski, gdzie podczas przeszukania mieszkania aplikanta funkcjonariusze – wbrew dyspozycji art. 225 § 3 k.p.k. – odebrali mu dokumenty związane z wykonywaniem funkcji obrońcy.
Zdaniem NRA aplikant adwokacki jest obrońcą w rozumieniu przepisu art. 225 § 3 k.p.k, chociażby z uwagi na fakt, iż zgodnie z treścią art. 82 k.p.k. „obrońcą może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury”. Przepis ten nie posługuje się pojęciem adwokat, zaś wskazując krąg podmiotów uprawnionych do wykonywania czynności obrończych zawiera normatywne odwołanie do przepisów ustawy – Prawo o adwokaturze. Oznacza to, że krąg podmiotów uprawnionych do wykonywania funkcji obrońcy w procesie karnym reguluje ustawa – Prawo o adwokaturze.
Według NRA, w świetle przepisów tej ustawy uprawnionym do obrony jest osoba wpisana na listę adwokatów, zaś adwokaci wpisani na listę mogą występować przed wszystkimi sądami. Jednocześnie art. 77 ustawy – Prawo o adwokaturze stanowi, że po spełnieniu określonych warunków aplikant adwokacki może zastępować adwokata.
źródło: www.adwokatura.pl